KOCIA MARZANNA 2022 – HISTORIA RAJDU

Przywracamy tradycję. Grupa Biegowa Oborygeni i Klub Piłkarski Bór wspólnie organizują „Kocią Marzannę”, rajd na powitanie wiosny. Przy współudziale Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Gminy Oborniki Śląskie zachęcamy do aktywnego spędzenia pierwszej wiosennej niedzieli, bo chcemy pielęgnować lokalną tradycję.

Rajd „Kocia Marzanna” odbędzie się w niedzielę 27 marca 2022 roku. O zasadach niżej.


HISTORIA RAJDU

Przenieśmy się do roku 1969.

W Obornikach Śląskich organizowany jest pierwszy rajd pieszy „Kocia Marzanna”. To impreza na powitanie wiosny. W takich powitaniach przez kolejne (prawdopodobnie 13 lat) brali udział mieszkańcy Obornik, okolicznych miejscowości oraz miast z całego regionu. „Marzanna” była dość popularnym rajdem, bo brało w niej udział nawet 300 osób. Organizatorem była „Sekcja turystyczna MLKST Bór”

Uczestnicy rajdu przemierzali szklaki Wzgórz Trzebnickich, czyli Kocich Gór. Zwykle wiązało się to z odkrywaniem, wytyczaniem i oznaczaniem nowych szlaków. To musiało być niezwykłe. W tamtych czasach dostęp do map był dość utrudniony. Nie było przecież inteligentnych apek z GPS. Z tego co wiadomo, nikt nie zabłądził?

Piechurzy przez cały dzień zdobywali kocie szczyty, a o umówionej godzinie meldowali się w bazie. Gdzieś w Obornikach Śląskich. Wtedy rozpoczynał się piknik. Był bigos, ognisko, kiełbaski, herbata, kawa, ciasto. To była okazja, aby uczestnicy rajdu wymienili się doświadczeniami z marszu. Omawiano trasy, wymyślano nazwy szczytów, poprawiano mapy, pokazywano zdjęcia i slajdy z poprzednich edycji. Pamiątką z rajdu były znaczki i proporczyki.


O „Kociej Marzanie” wspomniał nam w 2021 roku pan Krzysztof Czerkas. Dodatkowe informacje mamy od pani Agnieszki Zakęś, pani Ireny Kwiatkowskiej i pana Edmunda Dudzika. W swojej historycznej kolekcji pan Maciej Borowski odnalazł pamiątkowe znaczki, które otrzymywali uczestnicy rajdów.

Jeśli ktoś z Państwa uczestniczył w tych rajdach i chciałby podzielić się wspomnieniami, prosimy o mejl na adres kontakt@oborygeni.pl.

KONKURS

Zrób Marzannę. Przynieś na finał Rajdu. Autorzy najciekawszych kukieł będą nagrodzeni. Marzanny spalimy w ognisku. UWAGA: Marzanny muszą być wykonane z naturalnych materiałów, które podczas spalania nie będą emitować toksycznego dymu. (np. drewno, słoma, siano, wiklina, trawy, papier, bibuła).


ZASADY

META: o godzinie 14:00 przy ognisku na Campingu „Pod Topolą”, ul. Zielona Oborniki Śląskie

START: należy samemu oszacować czas na pokonanie trasy rajdu i godzinę startu.

TRASA: dowolna. Należy zdobyć przynajmniej dwa z czterech szczytów Kocich Gór (Góra Holtei’a, Gnieździec, Bukowa Góra lub Kozie Czuby)

GÓRA HOLTEI’A
51.3035883N, 16.9218772E
https://en.mapy.cz/s/gepucasufo

GNIEŹDZIEC – Góra Lotników (na niektórych mapach oznaczana jako „Kuraszkowska Góra”)
51.3151853N, 16.9577408E
https://en.mapy.cz/s/dujocavafu

BUKOWA GÓRA (BUKOWY WIERCH)
51.3144444N, 16.9783333E
https://en.mapy.cz/s/lolodegaza

KOZIE CZUBY
51.3213889N, 16.9536111E
https://en.mapy.cz/s/jabaputeba

META Camping pod topolą
51.3042542N, 16.9102164E
https://en.mapy.cz/s/begugefopa

KARTA RAJDU: POBIERZ PDF lub POBIERZ PNG – można ją wydrukować samemu lub odebrać w recepcji OSiR. Uczestnicy stemplują kartę na szczycie wzniesienia. Uzupełnione karty rajdu należy okazać sędziom na mecie.

ZNACZEK, PRZYPINKA: na mecie po okazaniu Karty Rajdu

OGNISKO: od godziny 14:00 tylko dla uczestników rajdu.

JAK? Dowolnie – pieszo, Nordic Walking, bieg, rower,

DLA KOGO? Dla każdego. Indywidualnie, w parach, rodzinnie

OPŁATA: 10 złotych z osobę, wpłata na konto Stowarzyszenia „Grupa Biegowa Oborygeni” PKO BP 63 1020 5297 0000 1902 0203 5491, tytuł przelewu: rajd „Kocia Marzanna”, imię i nazwisko uczestnika